Çukurçayır Aile Sağlığı Merkezi

bebek işitme taraması

     Yenidoğan Bebeklerde İşitme Taraması Yapılması Önemli
İşitme kaybı, doğumsal anomaliler arasında en sık görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Yenidoğan her 1000 bebeğin 3’ünde doğumsal işitme kaybı sorunu yaşanmaktadır.Bebeğiniz risk grubunda mı? Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan Uzun süre antibiyotik almak zorunda kalan Kanında enfeksiyon saptanan Erken doğan Doğum kilosu düşük olan Yenidoğan sarılığı nedeniyle tedavi gören bebekler risk altındadır. Doğumsal işitme kaybı nasıl anlaşılır? Yenidoğan bir bebeğin dışarıdan bir gözlemle işitip işitmediğinin anlaşılması çok mümkün değildir. Bu nedenle her bebeğe işitme testi yapılması, Sağlık Bakanlığı tarafından da şart koşulmuştur. Erken tanı neden önemli? Konuşabilmek için önce duymak gerekir. Bu nedenle işitme kaybı olan bir bebeğe erken tanı konulmadığında; dil gelişimi, psikososyal gelişim, çevreye uyum ve iletişimde gecikmeler ortaya çıkacaktır. Bu durum çocuğun ilerleyen yaşlarda gerek okul gerek sosyal hayatının kısıtlanmaması açısından da büyük önem taşır. Tanı ne kadar erken dönemde konursa tedavi başarısı da o derece artar. Bebeğinizin duyma fonksiyonunun nasıl işlediği hakkında en kesin sonucu ise BERA testi vermektedir. Bu test; yenidoğan BERA-ABR testi ve klinik BERA-ABR testi şeklinde uygulanır.
Adım adım işitme testi
1. Adım: Bebeğin duyma fonksiyonunun değerlendirilmesi için ilk olarak Otoakustik Emisyon (OAE) adlı test uygulanır. Bu test, bebeğin duyup duymadığını gösterir ve sonuç “geçti” ya da “kaldı” şeklinde verilir. Hafif ve orta derecedeki işitme kayıpları bu testle tanınamayabilir.
2. Adım: Ailesinde işitme kaybı öyküsü olan, herhangi bir nedenle yenidoğan yoğun bakımda bulunan, 36 haftadan önce doğan ve sarılık tedavisi için fototerapi gören bebekler daha ayrıntılı bir testten geçmelidir. Bu bebeklere, sese karşı oluşan beyin sapı cevabı fizyolojik olarak ölçülmesi işlemi; Yenidoğan BERA/ABR”uygulanır. Bu test, işitme sapı ve işitme sisteminin bütünlüğü hakkında bilgi verir
3. Adım: Konuşma geriliği şüphesi olan çocuklara Klinik BERA/ABR”testi uygulanır. Test sırasında yapılan işlem kesinlikle radyolojik değildir ve çocuğa hiçbir zararı yoktur. Herhangi bir kesi işlemi de uygulanmaz. Testin uygulanacağı günden bir gün önce çocuğa banyo yaptırmak, özellikle kulak ve kulak arkasını çok iyi temizlemek gereklidir. Test için hastaneye giderken çocuk uykusuz bırakılmalı ve yolda da uyumasına izin verilmemelidir. Eğer çocuk testin yapılacağı günün öncesinde grip, nezle gibi bir hastalığa yakalanırsa doktoru bilgilendirilmelidir.
Yenidoğan döneminden yapılan periyodik taramaların klinik BERA/ABR testi kadar net sonuçlar vermediği unutulmamalıdır. Doğum sonrası ilk kontrollerde her bebeğe işitme testi uygulanmalıdır. Eğer ilk kontrolde bu test unutulursa ilk 3 aya kadar mutlaka yaptırılmalıdır. İşitmesinde herhangi bir anormallik tespit edilen bebekler, daha detaylı bir inceleme için kulak burun boğaz uzmanları tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedavi sağlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

file:///C:/Users/Admin/Desktop/www.%C3%A7ukur%C3%A7ay%C4%B1rasm.com/Bebek_isitme_Taramasi.html